Midlertidige ændringer i emissionstillæg og indløsningsfradrag
Danske Invest ændrer midlertidigt emissionstillæg og indløsningsfradrag for en række fonde (opdateret den 16. marts 2023).
På grund af uro på de finansielle markeder er emissionstillæg og indløsningsfradrag midlertidigt ændret for en række fonde i Investeringsforeningen Danske Invest, Investeringsforeningen Danske Invest Select og Investeringsforeningen Danske Invest Index gældende fra den 15. marts 2023. I dag har vi foretaget yderligere ændringer gældende fra dags dato.
Øgede handelsomkostninger i de underliggende værdipapirer
De midlertidige forhøjede emissionstillæg og indløsningsfradrag afspejler de meromkostninger, der i øjeblikket er forbundet med at handle værdipapirer i fondene. De opdaterede satser kan ses på hjemmesiden under den enkelte fond.Har du spørgsmål eller ønsker rådgivning?
Er du i tvivl om sammensætningen af dine investeringer eller har spørgsmål til de midlertidige emissionstillæg og indløsningsfradrag, anbefaler vi, at du tager kontakt til din bankrådgiver. Ønsker du vurderinger af markedet, kan du med fordel følge analyserne fra investeringsstrategierne hos vores hoveddistributør, Danske Bank, på bankens hjemmeside.Her kan du få et samlet overblik over aktuelle emissionstillæg og indløsningsfradrag.
Abonnér på nyheder
Danske Invests nyhedsabonnement er en gratis e-mailservice, hvor du løbende modtager information og nyhedsopdateringer om vores produkter.
Du til- og afmelder dig ved at indtaste din e-mail adresse og herefter vælge, hvilke oplysninger du ønsker at modtage eller afmelde.