Seneste nyheder

Vis filtre >
Kategori
Søg fritekst
Aktiefonde
Ansvarlige investeringer
Bliv klogere på investering
Inspiration
Obligationsfonde
Perspektiv
Vores Fonde

Sådan gik generalforsamlingen 2026

27.04.2026: Investeringsforeningerne Danske Invest, Danske Invest Select og Danske Invest Index holdt generalforsamling 23. april. Her fik de godt 80 fremmødte investorer en gennemgang af det seneste års aktiviteter, et indblik i det samlede overskud på 20,4 milliarder kroner, mens direktøren også åbnede op om forventningerne til resten af året.

Læs mere

Aktiefonde
Bliv klogere på investering
Inspiration
Perspektiv

Investorer er stadig meget optaget af europæiske aktier

24.03.2026: Danskernes lyst til at købe investeringsfonde med europæiske aktier er fortsat i begyndelsen af 2026, hvor der blev købt for netto 1,9 mia. kr. alene i januar. Det er markant mere end i de øvrige store regionale aktiekategorier. I Danske Invest hitter de europæiske fonde også stadig.

Læs mere

Inspiration
Perspektiv
Vores Fonde

Årsrapporterne for Danske Invest er positiv læsning for de fleste

10.03.2026: Årsrapporterne 2025 for Danske Invest, Danske Invest Select og Danske Invest Index er netop blevet offentliggjort. De understreger, at 2025 var et godt år på de finansielle markeder og samtidig et godt år for Danske Invest.

Læs mere

Perspektiv
Selskabsnyheder
Vores Fonde

Halvårsrapport: Positive afkast på tværs af aktier og obligationer

28.08.2023: Halvårsrapporterne for 2023 fra Danske Invest, Danske Invest Select og Danske Invest Index er netop publiceret. Her får du et kort resumé af rapporternes gennemgang af de finansielle markeder.

Læs mere